Saturday, 15 October 2011

Normandia (Polski) - 2011/09

Opactwo Mont Saint-Michel polozone jest na malej wysepce w Normandii polaczanej z ladem 2km grobla.Architektura opactwa, ladna okolica oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii (2 najbardziej odwiedzane miejsce we Francji po Paryzu).


jeden ze sklepikow na wysepce


Zatoka, nad którą rozciąga się wysepka jest przede wszystkim znana dzięki wyjątkowemu skokowi pływów morskich (do 14 metrów różnicy poziomów).

widok wieczorem podczas przyplywuZatrzymalismy sie na kampingu Helios w oddalonym o 7km od zamku Panterson obok ktorego przechodzila sciezka rowerowa nad kanalem prosto do zamku (super byla - plaska i bez samochodow). No i lepszego jedzenia nie bylo jak szszlyczki z morelami upieczone na grilu kolo namiotu z butelka dobrego czerwonego wina.


7km przejazdzka dla Michala to nic wiec zabral ze soba stojak do roweru


W drodze powrotnej zatrzymalismy sie na cmentarzu zolnierzy amerykanskich w Colleville-sur-Mer. Cmentarz jest zarzadzany i utrzymywany przez rzas USA, ma 70ha i pochowanych tam jest ponad 9tys zolnierzy (wsrod nicg dwaj synowie prezydenta Roosevelta). Cmentarz polozony jest na klifach nad plaza Omaha

Lądowanie w Normandii miala na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja została przeprowadzona we wtorek 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.
Dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day. Początkowo miał nim być 5 czerwca, jednak w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, gen. Eisenhower zdecydował się na odłożenie lądowania o 24 godziny. Składało się ono z dwóch faz: desantu powietrznego blisko 24 tysięcy spadochroniarzy i piechoty szybowcowej oraz desantu morskiego około 133 tysięcy żołnierzy piechoty i sił specjalnych. Inwazję poprzedziło bombardowanie plaż dokonane przez RAF i USAAF. Wsparcia lądującym żołnierzom udzieliła także brytyjska i amerykańska flota (w sumie około 7000 jednostek pływających, w tym 1200 okrętów wojennych), od 5:30 ostrzeliwując z dział umocnienia na brzegu.

Lądowanie zostało przeprowadzone na plażach oznaczonych kryptonimami: "Utah", "Omaha", "Gold", "Juno" i "Sword". Na większości z nich nie napotkano silnego oporu. Wyjątkiem była 5-kilometrowa plaża "Omaha", na której straty były poważne (ok. 3000 żołnierzy). Wpływ na to miało m.in. rozmieszczenie niemieckich stanowisk ogniowych na wysokich klifach, skąd mogły swobodnie panować nad plażą oraz fakt, że czołgi, które w pierwszej fali miały wspomóc nacierającą piechotę, w większości zatonęły lub zostały zniszczone przed wydostaniem się na ląd.
Nasz ostatni postoj to Trouville-sur-Mer, popularna wsrod Francuzow miejsce wypoczynkowe.


Nie czesto sie zdarza ze bierzemy ze soba 2 rowery, zazwyczaj tylko Michala startowy. Tym razem naprawde warto bylo, przyjenie bylo sobie wolniutko popedalowac i podziwiac okolice no i nic nie zastapi grila na kampingu :)No comments: