Wednesday, 16 October 2013

Berlin (polski) - 2013/10

Berlin wg przewodników uracza różnorodnością atrakcji i życiem na luzie, niestety to nie tyczy się wycieczek organizowanych przez biuro podróży 'Słoń' - gdyż program jest zawsze bardzo napięty i na odpoczynek nie ma czasu. Tym razem było podobnie - zwiedzanie, zwiedzanie i zwiedzanie.

Berlin był fajną lekcja historii - szkoda tylko, że w szkole zbytnio się do historii nie przykładaliśmy ale od kiedy tu przyjechalismy to zaczęliśmy nadrabiać zaległości i więcej się interesować.

Cecilenhof w Poczdamie - miejsce spotknia wielkiej trójki, gdyż Belin był zbyt zniszczony, 17 lipca 1945 (US - Truman, UK - Churchill i Rosja - Stalin) by ustalić dalsze losy Niemiec i jak likwidować skutki II Wojny Światowej. To tu ustalono, że Niemcy i Berlin zostaną podzielone na 4 strefy okupacyjne - rosyjską, amerykańską, francuska i angielską.Reichstag jest siedziba rządy niemieckiego Bundestagu. Zbudowany w stylu barokowym. Był on siedziba rządu Rzeszy aż do pożaru w 1933 - o pożar został oskarżony przez Hitlera i partie nazistowską lider opozycyjnej partii komunistycznej. Hitler użył pożar do umocnienia swojej władzy i nakłonił prezydenta Hindenburga by użył artykułu 48 konstytucji Republiki Wejmarkiej i wprowadził stan wyjątkowy, zawieszając tymczasowo prawa obywatelskie i umożliwiajac NSDAP prześladowania polityczne, Było to na parę tygodni przed wyborami no i NSDAP zdobyła większość.

NSDAP  = Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei)
Nazizm = skrót od Nationalsozialismus 

Po zjednoczeniu Niemiec budynek został przebudowany i tak powstała charakterystyczna przeszoczysta kopuła, która dzis można zwiedzać.

156km Muru Berlinskiego powstało w jedną noc, 13 sierpnia 1961. Berlin był dalej pod okupacja Francji, UK, USA i ZSRR - był to okres zimnej wojny. ZSRR wyzyskiwało wschodnie Niemcy gdy pozostali alianci inwestowali w ich rozkwit - to znaczyło, że większość młodych i wykształconych uciekało do zachodniego Berlina. Wokół muru ciagnął się tak zwany pas śmieci - mur był zaminowany a domy w pobliżu muru wyburzone. Mur przetrwał 28 lat do 9-10 listopada 1989 gdy otwarto granice między wschodnim i zachodnim Belinem. Mur został zburzony rok póżniej w padzierniku 1990. 3 pażdzienika jest świętem zjednoczenia Niemiec (na mocy konferencj moskiewskiej we wrześniu 1990 roku, w której wzięły udział 4 mocarstwa okupujące oraz przedstawiciele wschodnich i zachodnich Niemiec).
Brandenburska brama na Pariser Platz - jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli berlińskich. Na bramie góruje bogini zwycięstwa w chariocie (oryginalnie była to bogini pokoju, potem w 1806 Napolenowi się spodobała i jak podbił Berlin zabrał ja do swoich zbiorów w Paryżu poczym w 1814 wrócila do Berlina jak Prusi podbiłi Paryż i od tego czasu zwaa jest boginia zwycięstwa)
Pomnik Pomordowanych Żydów Europyciekawy skladający sie 2711 brył o różnym ksztalcie ulożonych w szachownicę, kazda bryla jest inna, różnią się one kształtem i nachyleniem. Projektant nigdy nie podal swojej interpretacji a liczba brył dalej pozostaje do indywidualnej interpretacji. Pomnik otwarty został pod koniec 2004.
Bunkry Hitlera obecnie znajduje sie tam parking, bunkry są niedostępne i cześciowo zalane. Rosjanie po wkroczeniu do Berlina zrównali z ziemia Kancelarię Rzeszy aczkolwiek mimo prób nie udalo im się zniszczyć bunkrow (góra bunkru to 3.4m betonu) . To tam 30 kwietnia 1945 Hitler popełnij samobójstwo razem z żona Ewa Braun dzień po poslubieniu jej - spekulację ciągna się az do dnia dzisiejszego czy zginął przez zatrucie ciankiem czy postrzał. Hitler obawiał sie niesamowicie, że jego zwłoki bedą użyte jako trofeum przez Stalina więc nakazał spalić swoje zwłoki. Rosjanie twierdzą że znalezili zwłoki Hitlera w pobliżu bunkru i mają nawet potwierdzenie asystentki dentysty Histlera, że to rzeczywiście jego zwłoki. Inna teoria twierdzi, że uciekł on do Ameryki Płd. W bunkrze tez popełnił samobójstwo minister propagandy Goebbel (wraz z żona Magda popełnili samobójstwo po tym jak podali cyjanek szóstce ich dzieci podczas snu w bunkrze).
teraz nad bunkrami znajduje się parking a na terenach bylej kancelarii III Rzeszy sa bloki mieszkalne

Wokół bunkru był potężny gmach kancelarii III Rzeszy. W 1938 roku Hitler, będąc kanclerzem,  stwierdzil iż nie będzie urzędował w mydlarni i wynajął architekta Alberta Speer by zaprojektował nowy gmach, który został wybudowany w rok (4tys budowniczych pracowało 24 godz na dobę). Gmach zaprojektowany został by sprawiać wrazenie bogactwa i przestrachu, gabinet Hitlera miał 400m2. Gmach został bardzo zniszczony podczas bombardowań a potem zrównany z ziemią przez armie rosyjską. Do dzis to zachowały sie tylko podlogowe plyty marmurowe, ktore zdobią ściany Mohrenstraße stacji metra.

Luftwaffe siedziba, jedyna budowla, która zachowala sie do dnia dzisiejszego w Berlinie. Ma ponad 2tys pomieszczeń i dziś znajduje się tam ministrestwo finansów. 


Urzędował tam Herman Goring, dowódzca sił zbrojnych Luftwaffe od 1935 roku. Weteran I Wojny Światowej, odznaczony "Niebieskim Maxem". Dość ciekawa osoba. Uzależniony od morfiny od 1923 (piwnego przewrotu w Monachium gdzie został ranny razem z Hitlerem - oboje leczeni morfina pozostali uzależnioni od niej). Bliski Miał bardzo wytworny gust i był wielbicielem opery. Po śmierci pierwszej żony, w 1935 roku poślubił aktorkę Emmę Sonnermann, z którą miał córkę Edda. Ich ślub był pełen przepychu, Hitler był świadkiem (pózniej też chrzestnym ich córki) a Emma została pierwszą damą, gdyż Hitler był nieżonaty. Emma wywodziła sie ze świata aktorów i utrzymywała kontakty z Żydami na początku co denerwowało Hitlera, któey znacznie bardziej wolal Magdę Goebbel (żona ministra propagandy). Goringowie znani byli z bardzo wytwornych przyjęć - wszyscy chcieli być tam zaproszeni, poza tym pełnili funkcję reprezentacyjne i często podejmowali zagranicznych polityków. Gorring był drugim najwyższy rangą oficerem sądzonym podczas procesów norymberskich. Przed procesem trzymany w Luksemburgu - wg dokumentów był on na 4gr morfiny dziennie i poddany diecie gdzie zgubił 27kg, test IQ bardzo wysoki 138. W procesie norymberskim skazany został na kare smierci przez powieszenie, potem złożyl apel by być rozstrzelanym. W między czasie popełnił samobójstwo kupując cyjanek od amerykańskiego strażnika.

Joseph Goebbels był minister propagandy, znakomity orator. Przyjął posadę ministra propagandy i oświaty. Przy prasie w 90% kontrolowanej przez rząd stosunkowo łatwo było mu propagować kult nazistowski. Jednym z przejawów jego geniuszu był danie każdemu tanich radio, których wszystkie audycje były kontrolowane przez rząd. Pod koniec lat 30tych jego status zaczął podupadać po tym jak Hitler pozycja była mocno utwierdzona a wpływy Goringa zaczęły wrastać aczkolwiek pozostał on wierny Hitlerowi aż do końca.


Heinrich Himmler szef SS, gestapo, policji i minister spraw wewnętrznych. To on na rozkaz Hitlera był odpowedzialny za obozy koncemtracyjne, pierwszy z nich powstał na terenach SS w Dachau (na obrzeżach Monachium). Co tydzień Himmler wysyłał Hitlerowi raport o obozach aczkolwiek Hitler nigdy nie odwiedził żadnego obozu. By trzymać swoją pozycję często wymyślał albo był za nieudanymi napadami na Hitlera, co powodowało, że Hitler robił się paranoiczny a pozycja Himmlera pozostawała nienaruszona. Po kapitulacji Niemiec próbował ucieczki w przebraniu żołnierza gestapo ale został zatrzymany przez anglików. Podczas przesluchań połknął kapsukłkę cyjaku, którą miał zapląbowaną w zębie.
Stadion Olimpijski, oryginalnie olimpida miała sie odbyć na odnowionym stadionie olympijskim wybudowanym na 1916 olympidadę, która sie nie odbyła z powodu I wojny Światowej ale jak Nazi doszli do władzy postanowili wykorzystać to do celów propagandowych i w 2 lata wybudowałi imponujący nowy stadion. Oryginalnie chcieli To tu poraz pierwszy zainicjowali sztafetę z ogniem olimpijskim z Olympi, Grecji. Nazi próbowali zabronić Żydą i Cyganą brania udziału ale pod presją bojkotu ustąpili aczkolwiek Hitler nie dekorował nikogo "tej rasy". 

No i w Berlinie jest dużo misi - 2 nawet skaczącze. Niedzwiedz jest w herbie Berlina poza tym w ostatnich latach miasto miało dwie inicjatywy promowania sztuki, w wyniku których na ulicach Berlina pojawiło sie wiele malowanych misi.


Fajne miejsce z interesujacą historia - super na weekendowy wypad. Jeszcze lepiej jak się podróżuje w grupie - jest się z kogo pośmiać no i jest się na kogo pozlościć. Zdecydowanie za rzadko organizujemy takie wspólne rodzinne wypady.No comments: