Sunday, 25 September 2016

Boston - 2016/09

Oba Cambridge, to w UK i to w Massachuset, są domem dla jednych z najbardziej ekskluzywnych uniwersytetów. Amerykańskie Cambrige, to dzielnica Bostonu i dom dla Harvard Uniwersytetu, najstarszego uniwersytetu w USA założonego w 1636 roku. UK Cambridge uniwerystet liczył przeszło 400 lat jak powstał Harward.

Przesadni wierzą, ze osiem to szczęśliwa cyfra dla Harwardu gdyż osiem ex-Harwardczyków podpisało się pod Deklaracja o Niepodległość oraz Harward wychował 8 prezydentów miedzy innymi Bush, Bush Junior, JFK Kennedy oraz oceny prezydent Barak Obama.Skąd pochodzi nazwa Harward? Otóż w 1638, 2 lata po założeniu, John Harward przekazał ziemie oraz bibliotekę licząca ponad 400 egzemplarzy Universalowi.
Pomnik Johna Harward stoi w centrum campusu, ale przez studentów nazywany jest “pomnikiem trzech kłamstw”:
- Pierwsza nieścisłość, na plakietce pomnika jest napisane ze John Harvard to założyciel uniwersytetu, co nie jest prawda gdyż uniwersytet został założony przez Massachuset Sad
- Druga niscislosc to ze universytet zostal zalozony w 1636 nie 1638 roku
- Trzecia niescislosc to postatc nie jest Johnmem Harward, wszystkie portrety Johna splonely podczas pozaru biblioteki a pomnik zrobiono pod koniec XiX wieku i pozowal do niego najprawdopodobnie jeden ze studentów

Jednym z ciekawszych obiektu Harwardu jest Bibloteka Widenera, druga najwieksza bibloteka w USA. Harry Widener pochodzil z bogatej rodziny, ukonczyl Harward i byl zagorzalym kolekcjonerem ksiazek. Po ukonczeniu studiow pojechal do Europy w poszukiwaniu bialych krukow. W 1912 z calym kufrem unikatowych ksiazek wsiadl na Tytanik, ktory zatonal wraz z Widenerem i jego ksiazkami. Jego matka by uczcic pamiec o synie postanowila wybudowac Harwardowi biblioteke, ale ze byla kobieta interesu postawila 3 warunki:

- Budynek nie moze być nigdy zmieniony ani przebudowany, i tak tez jest do snia dzisiejszego. Skoro nie mozna bylo naruszyc struktury budynku powiekszenie muusialo odbyć sie pod ziemnia, dlatego tez dobudowano 4 pozdwiemne pietwa ktore ciagna sie pod polowa placu, nie tylko pod budynkiem

- W Sali do czytania maja być codziennie swieze kwiaty, ma być wystawiona otwarta biblia i codziennie jedna kartka obrucona – i rzeczywiscie do dzisiejszego dnia codziennie sa zmieniane kwiaty i strona bibli przelozona

- Kazdy student Harwardu musi umiec plywac – przestrzegane przez wiele lat ale w polowie XX wieku zniesiono ten obowiazek gdyz uznano to za dyskryminujacy

Ciekawostką jaką dowiedzieliśmy sie od przewodnika po Harwardzie, najdroższym budynkiem licząc koszt na metr kwadratowy jest budka stażnika przy bramie glownej. Postawienie budki wymagało pozwolenia od urzedu miasta, by je uzyskac i postawić tą oto szara budkę straznika zlozono ponad 80 projektów i wynajeto wieku znamienitych architektów. Sami musicie ocenic czy warto to było tyle zachodu.

Campus Harvardy ma fajną atmosfrę, stare budynki z czerwonej cegły otoczone starymi drzewami, pamietającymi wiele roczników i wiele imprez. Ten okazały campus to głównie akademiki studenckie.a wiekszość   laboratorii i sal wykladowych znajduje się w tym brzydkim budynku z końca lat 70-tych, ktorego ksztalt mial przypominać  aparat fotograficzny.

Boston to spokojniejsza wersja Nowego Yorku. Zwiedzanie jest proste gdyż 16 głównych atrakcji jest w zasięgu 4km w centrum I zgubić się nie można, wszystkie z nich połączone są “Fredom Tour”, czyli szlakiem wolności, jest to linia z czerwonej cegły, za która trzeba podążać.Omni Parker Hotel założony w 1855 jest najstarszym hotelem w USA. Darzony dużym sentymentem przez bostonczyków, gdyz to tu prezydent JFK Kennedy oznajmij ze będzie kandydował na kongresmena, to tu oświadczył się Jackie and to tu miał kawalerskie.

Boston Common jest głównym parkiem w centrum, z wielka historią, gdyż ten park istniał tam zaraz od samego początki założenia miasta. Podczas naszego pobytu odbywał się tam dwu-dniowy festiwal by zalegalizować marihuana. Przy ulicach zaparkowane były auta-budki oferujące szeroki wybór.
Po drugiej stronie parku znajdują się Boston Garden (ogrody bostońskie), bardziej zielona wersja parku. Główna atrakcja jest kaczka z kaczątkami . Sa to postacie bardzo popularnej ksiazki dla dzieci “Make the way for the Ducklings” (“Zróbcie Drogę dla Kaczuszek”), której akcja odbywa się w Bostonie.

Christopher Columbus Waterfront Park to fajnie zagospodarowane nabrzeże Bostonu, stąd osprawiają sie turystyczne przejażdzki statkiem wzdloż nabrzeża, tu mozna wypić kawę,  zjeść lunch w fajnej knajpce albo pojść do akwarium.


W Bostonie odbywa się jeden z wiekszych i bardziej znanych maratonów, finish linia jest dalej widoczna

Bostonie podobnie jak Nowy York ma wieżowce ale nie az tak przytlaczające jak w Manhatanie, są stare kosciółki wciśniete między nowoczesne szklane molochy ale nie odczuwa tu sie tak mocno pospiechu. Boston to spokojniejsza wersja Nowego Yorku, New York ma więcej do zaoferowania a Boston ma bogatszą hostorie.No comments: