Saturday, 2 December 2017

Rzym - 2017/10

Po 12 latach wróciliśmy do Rzymu - czemu tak długo? Dobre pytanie, bo Rzym to jedno z najfajniejszych dużych miast naszym zdaniem. Planu na zwiedzanie nie mieliśmy ale za to dobre towarzystwo - kaczka Orest i gęsia Ania.

Dzień 1 - wczesna pobudka, w Rzymie lądujemy o 8 rano. Apartament ok ale lokalizacja wspaniała, zaraz kolo Koloseum. Popołudnie spędzone na włóczeniu się po Rzymie, wszystkie najważniejsze zabytki zaliczone, drinki wypite, 18km w nogach. Późnym wieczorem drób przyjechał - wiec standard pogaduszki + wino i tak nas zastał wczesny ranek.

Panteon "Świątynia Wszystkich Bogów" z 125 n.e.

okulus (oko) w kopule Panteonu - jedyne źródło światła, ma średnice 9m. Otwór nie ma przykrycia, podłoga w środku Panteonu jest lekko wklęsła i ma otwory odpływowe

Dzień 2 - leniwy poranek no bo przecież jesteśmy na wakacjach. Potem włóczenie się no i długa przerwa na parę drinków. Prawdziwe wakacje bez stresu.
Fontana di Trivoli - według legendy by wrócić do Rzymu trzeba wrzucić monetę prawa ręka przez lewe ramie stojąc tyłem 
Schody Hiszpańskie przy Piazza di Spagna prowadza do kościoła Trinita del Monti


Dzień 3 - spontaniczny wyjazd do Pompei i Vesuvio. Całkiem sprawnie wszystko poszło, Półtora godziny pociągiem i jesteśmy w Pompei, gdzie załapaliśmy się na zwiedzanie z przewodnikiem. Potem autobus to Vesuvio i wspinaczka do krateru. Potem pociąg to Napoli, czas na szybka pizze i powrót do Rzymu. Spontaniczny ale bardzo fajny dzień.
prawdopodobnie tu sprzedawali jedzenie na wynos, w otworach stały garki podgrzewane od dołu ogniem

Zdobienia na ścianach term

przejście dla pieszych, wgłębiania (tory) zostały wydrążane przez kola riksz.

Termy składały się z dwóch identycznych budynków, jedno dla kobiet i jedno dla mężczyzn. Kazdy budynek miał szatnie, pomieszczenie na zimna, ciepła i gorąca kąpiel. Sale były ogrzewane ciepłym powietrzem krążącym pod posadzka i miedzy ściankami działowymi - na zdjęciu podłogowe ogrzewanie

w Pompejiach było sporo domów publicznych, co ciekawe w każdym z pomieszczeń było kamienne łózko 

Vesuwiusz, którego erupcja 24 sierpnia 79 AD zniszczyła Pompeje

Pompeje są bardzo dobrze zachowane ponieważ pokryte zostały duza warstwa pyłu wulkanicznego. w 79AD i ponownie odkryte przez przypadek w XVIII wieku.  Pyl stanowił doskonalą izolacje, ciała ludzkie zostały przysypane pyłem wulkanicznym i z biegiem czasu uległy rozkładowi pozostawiając przestrzeń. W czasie wykopalisk powstał pomysł by wypełniać napotkane dziury gipsem - w ten sposób powstały odlewy pokazujące ludzi i zwierzęta w pozach w jakich zasypał ich pyl

Zdjęcie na żabkę to tradycja

krater Wezuwiusza - ostatnia erupcja była w 1944

Pizza Napoli w Napoli z sosem pomidorowym, mozzarela i bazylia, uznana została przez UNESCO za dziedzictwo niematerialne

Dzień 4 - wczesna pobudka, długie kolejki do Watykan Muzeum ale my mamy rezerwacje wiec bez kolejki (no fajnie tylko ze się okazuje ze rezerwacja na zły dzień) No cóż Slon się nominuje do stania w długiej kolejce a reszta idzie na poszukiwanie szopki świątecznej. Koniec dnia, Watykan zaliczony ale wycieczka mocno zmęczona.

widok z kopuły bazyliki na Plac Sw Piotra, który otoczony jest 140 kolumnami. no gorze których są figury świętych. Plac został zaprojektowany przez Berniniego.

Domus Sanctae Marte, tu mieszka obecny papież Franciszek. Jego poprzednicy mieszkali w Palacu Apostolskim

Pieta, zajęła  dwudziestu jedno letniemu Michaelangelo 2 lata, jedyne dzieło, które podpisał. W 1972 roku pieta została zniszczona przez umysłowo chorego geologa, który uderzył 15 razy w pietę młotkiem i uszkodził lewa stronę Matki Boskiej.

grobowiec Jana Pawla II,po kanonizacji zwłoki zostały przeniesione do Brazylijki Sw Piotra

Dzień 5 - Watykan muzeum rano, lunch a potem komitet pożegnalny bo drób odjeżdża,
Kaplica Sykstyńska, sklepienie zdobi dzieło Michelangelo. Zajęło mu 10 lat skończenie tego dzieła, przedstawia historie od stworzenia świata po grzech pierworodny do potopu.

wino, pogodny wieczór, koloseum - w naszym mniemaniu nie złe zakończenie wakacji


2 comments:

Patricia Carter said...

The architecture is really incredible. The sculptures are so life like.
cheap panic at the disco tickets
discount panic at the disco tickets

Jenna Catlin said...

These places impress me so much. The sheer beauty of it is astounding.
short stay parking Heathrow
long stay parking Heathrow