Saturday, 10 March 2018

Strada Bianche - 2018/03


Nadszedł marzec, po raz kolejny ruszamy w 900km drogę do Sieny na Strada Bianche. W sobotę 187km po wzgórzach Sieny będą ścigali się profesjonaliści z Kasia Niewiadoma i Michałem Kwiatkowskim obstawianych jako faworyci. W niedziele , w trochę krotsza bo 139km trasę pedałować będzie Słoń i 5 tysięcy zagorzałych amatorów kolarstwaRok temu pro mieli dobra pogodę a amatorzy deszcz. W tym roku odwrotnie, sobota przywitała nas silnym deszczem i zimnem. Team prezentacja odbyła się szybko, parasolki przysłaniały cala scenę. W ciągu dnia pogoda się nie poprawiła, warunki nie były dobre. Kasia Niewiadoma po raz kolejny zajęła 2gie miejsce a Michał Kwiatkowski nie ukończył w pierwszej dziesiątce.
  


W niedziele, ku radości wszystkich przestało padać, było przyjemnie i chwilami nawet świeciło słońce. Słoń zrobił długą trasę 139km w 05:03 i skończył w miarę zadowolony.

Droga do Sieny minęła szybko, szczególnie Słoniowi, który nadrabiał zaległości w spaniu. My wyjechaliśmy w czwartek wieczorem i przejechaliśmy pierwsze 500km - nie było korków, pełnią księżyca pięknie oświetlała zaśnieżone szczyty Alp. Nocleg mieliśmy w Torento (Trydent) - tuż za granica Austrii-Woloch. Wokół Torento co roku odbywa się The Tour of the Alp, profesjonalny wyścig kolarski, Po leniwym poranku spiliśmy kawę na Piazza Duomo z ekipa z Herzo, która właśnie przejeżdżała kolo Trento, i kolo 2giej ruszyliśmy w drogę.
Po drodze zatrzymaliśmy się w muzeum Ferrari w Modenie. Założycielem firmy był Enzo Ferrari, Logo firmy, czarny rumak, pochodzi od emblematu, jaki miał na samolocie pilot włoski podczas I Wojny Światowej, pod wrażaniem zdolności pilota Enzo postanowił użyć emblematu jako logo firmy.


Do Sienny dotarliśmy wieczorem i tylko z małym spóźnieniem dołączyliśmy do reszty Herzo ekipy na obiad
 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Florencji-tam jeszcze nie byliśmy. Padało, było szaro trochę się powłóczyliśmy po uliczkach, pyszną carbonare makaron zjedliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną. Spektakularna Uffizi galerie i katedrę tylko z zewnątrz ogladnelismy, bo nie chciało nam się stać w długiej kolejce. Może następnym razem.


13 comments:

Section said...

The Ultimate Fighting Championship is an American mixed martial arts organization based in Las Vegas, Nevada, that is owned and operated by parent company WME–IMG.

https://ufc223live.com/

https://ufc223live.com/how-to-watch-ufc-223-live-stream-online/

Reema pandey said...

Thanks for sharing such a informative post with us, keep sharing your thought

Guest House in Indira nagar lucknow

Patricia Carter said...

Looks like you guys are having a lot of fun. It's amazing.
dancing with the stars tickets
dancing with the stars event tickets

Top Vouchers Code said...

Great post, one of the most informative posts on this subject online actually.
Thanks and keep up the great work.

www.topvoucherscode.co.uk/travelodge-voucher-codes

Jenna Catlin said...

It is a great place but I dont think its narrow street were made for races.
cheap airport parking
airport parking deals

Sweta Singh said...

Usually I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. You’re doing a great job Man, Keep it up.
Book Goa Tour Packages

DS said...

Get latest Updates on FIFA World cup here:
https://2018fifawcupdates.com/
For live online: https://2018fifawcupdates.com/2018-fifa-world-cup-live-streaming/

Naushad Zeya said...

Click Here:
https://www.karnidesertcamp.com/

Rajesh jat said...

I am a traveler and I like to go to beautiful destinations in the world. My trip to Romania was a wonderful one. With the breathtaking landscapes of the town, the night clubs In Bucharest were equally fun to go to. I enjoyed and loved Bucharest's club culture, nightlife, people, delicious food, amazing music, affordable hotels and quality restaurants. I've been sharing my experiences about my
tour in Romania for travel enthusiasts. This was my journey to Romania and it has been one of the greatest adventures of my life.

Gonçalo Baião said...

I love your post as a result of is extremely illustrative and have a great deal of helpful info for everybody that wishes to own some identical expertise. we tend to virtually will feel we tend to square measure there doing identical things that you simply did. many thanks, much for sharing this valuable piece of knowledge it's of great facilities for a newcomer like ME.

Gonçalo
Editor | Visit East Timor

BookOneWayCab said...

Your site well guide interested travel planning .Thanks for sharing great post. I really like this post.bookonewaycab

Camp in Jaisalmer said...

If you are looking for desert camp in jaisalmer along with activities like parasailing, quad biking and overnight camel and jeep safari, visit

http://campinjaisalmer.in/

Voucher Mart said...

The idea of online shopping is cutting down those bad habits of standing in a long line and just waiting.
Toffs Voucher Codes