Tuesday 12 February 2008

Polnocna Australia (Darwin) – 5 tydzien (Polski)

Przelecialismy 6.5 tys km i wyladowalismy w Darwin (Polnocna Australia) i co za szok – cieplo i wilgoc – nie moglismy zbyt sie znalesc w tej pogodzie i przespalismy cale popoludnie. Nastepnego dnia wczesnym rankiem wyruszylismy na 3 dniowa wycieczke do Kakadu Park (najwiekszy park narodowy w Australii).

Nasza grupa liczyla 12 osob i przewodnicy miali duza wiedze o kulturze Aborygenow i byli bardzo entuzjastyczni a to nie czesto sie to spotyka.

Zaczelismy od przejazdzki po Adelaide rzece – domu ponad 5tys krokodyli. Nie byly zbyt widoczne gdyz jest okres skladania jaj (z tylko 5% wylegaja sie krokodyle). Plec krokodyla zalezy od temperatury w jakiej sa jaj (cieplejsza to samica, zimniejsza to samiec) dlatego w gniezdzie ze srodka wychodza samice, z zewnatrz samce. Rzeke zamieszkuja 2 rodzaje krokodyli:
- slodkowodne - miejsze i nie atakuja ludzi, chyba ze sa sprowokowane
- solnowodne - wieksze i dochodza do 8m i zjadaja wszystko co napotkaja




Kakadu Narodowy Park – 200 na 100 km2 – wazne miejsce z punktu widzenia kultury aborygenskiej jak i walorow przyrodniczych, glownie bagna i mokradla. Obenie jest tu pora deszczowa wiec drogi sa pozalewane i nie wszedzie mozna dojechac. Zastanawialismy sie nad wynajeciem 4WD samochodu i pojechaniui samemu ale dobrze, ze nie zrobilismy tego - nie przejechalisbysmy sami przez pozalewane drogi (dochodzilo do 90cm wody)

Aborygeni zamieszkiwali Australie jeszcze przed najazdem europejczykow. Do tej pory nie zasymilowali sie – w latach 60 rzad zabieral aborygenskie dzieci i oddawal je w adopcje do bialych rodzin albo domow dziecka i tym samym probowal ich zasymilowac ale sie nie udalo. 12/02/2008 po raz pierwszy rzad przeprosil za swoje postepowanie – wielkie wydarzenie tutaj. Nie maja jezyka pisanego ale cale ich prawo i historia przekazywane sa w formie mowionej z pokolenia na pokolenie.

Aborygenskie malowidla – zazwyczaj w jaskiniach, gdzie maja ochrone od deszczu i swiatla. Uzywali naturalnych skladnikow, ktore rozkruszali i mieszali z woda (jak farby wodne i parier - pigment przenikal w skale). W Aborygenskiej sztuce mozna rozroznic 3 typy rysunkow: X-ray (przedstawiaja wewnetrzna strukture zwierzat), kontakt (przedstawiaja zdarzenia z zycia aborygenow, inwazje bialych jako ludzie z rekami w kieszeniach i strzelbami), dynamic (obiekty w ruchu - ruch zaznaczony przez linie kropkowane). Nie mozna dokladnie ustalic wieku malowidel, gdyz pigment i podklad jest naturalny wiec uzywajac rozklad wegla szacuje sie wiek skal a nie malowidla, ale analizujac tresc rysunkow ekserci szacuja je na 15-20tys lat (wymarle zwierzeta, rosliny) – jedne z najstarszych malowidel na ziemi.

Przez 3 dni jezdzilismy po parku, deszcz padal z przerwami i chodzilismy na male wyprawy, glownie do wodospadow, ktorych tu mnostwo – mozna bylo w nich sie kapac.



Opuszczamy Australie – nastepny reportaz z Singapuru i Malezji.
Bor Bor (po aborygensku dowidzenia)

1 comment:

EwaBK said...

Kochani, pozegnaliscie Australie, a ja Wam mowie "dzien dobry" z Polski. U nas w mediach tez glosno o tym, ze rzad australijski przeprosil Aborygenow /relacje w TV/. Ciesze sie, ze nie zjadly Was krokodyle. Gorace "walentynkowe" usciski. m.