Wednesday, 8 January 2020

Islandia - 2019/12



  • waluta: korona islandzka (1 PLN = 31 ISK)
  • populacja: 330 tys
  • w Islandii drukuje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na 1 mieszkańca
  • domy ogrzewane są energią geotermalną
  • na Islandii nie ma komarów i McDonald'sów




REYKJAVIK
Reykjavik po irlandzku znaczy "zatoka dymów". Nazwa pochodzi od dymów unoszących się z gorących źródeł, które znajdują się pod miastem i używane są do jego ogrzewania.
Reykjavik jest najdalej na północ wysuniętą stolicą świata, a zamieszkuje ją około 130 tys. mieszkańców.

Tęczowa ulica - pomalowana w 2016 roku na "gay parade". Miała to być tymczasowa dekoracja, a stała się integralnym elementem miasta
Hallgrímura - 74.5 metra wysokości jest jednym z najwyższych budynków na wyspie. Jego położenie na szczycie wzgórza dodaje mu potęgi. Ten luterański kościół był konsekrowany w 1896 roku po 41 latach budowy i został nazwany na cześć XVII-wiecznego islandzkiego poety i kleryka, Hallgrímura Péturssona. 
Parlament - najstarszy na świecie parlament, którego pierwsze posiedzenie miało miejsce w 930 r.
Kolorowe ulice Reykjaviku
Kolorowe ulice Reykjaviku
Islandzki kot bożonarodzeniowyJólakötturinn
Zgodnie z islandzką tradycją przerażający kot w okresie Bożego Narodzenia poluje w Islandii na dzieci, które nie dostały nowych ubrań na święta. Dlatego też okna sklepów udekorowane są kotami, które zachęcają do zakupów.


GROTTA LATARNIA
Najbardziej na północ wysunięta część Reykjaviku, niecałe 5 km od centrum miasta. Znajduje się tam latarnia morska zbudowana w 1897 roku. Choć nie jest ona udostępniona do zwiedzania, to widoki są fascynujące.
  




ZŁOTY KRĄG (GOLDEN CIRCLE)



Złoty Krąg, około 240km, to najczęściej odwiedzana trasa turystyczna Islandii.
Można ją łatwo objechać i stanowi idealną jednodniową wycieczkę z Reykjaviku.







Park Narodowy Þingvellir
45 minut jazdy samochodem od Reykjaviku. Park znajduje się bezpośrednio pomiędzy płytami tektonicznymi Ameryki Północnej i Euroazji. Odległość między płytami wzrasta o około 2,5 cm rocznie. Trzęsienia ziemi w Þingvellir skutkują tym, że na powierzchni tworzą się pęknięcia, które wypełniają się słodką wodą. Najbardziej znana szczelina Silfra jest bardzo popularnym miejscem do snorklingu, gdyż widoczność wody przekracza 100 m. To tutaj kręcono części serialu "Gra o Tron", fragment drogi do Orlego Gniazda, a także scenę, gdy Arya Stark i Sandor Clegane przejeżdżali przez Dorzecze.
Silfra - nawet w temperaturze 2 stopni można snorklować dzięki suchym kombinezonom
Pierwsi osadnicy Islandii przybyli na wyspę około 800 r. Byli to w dużej mierze wygnańcy i włóczędzy, którzy odmówili uznania zwierzchnictwa nowego Króla Norwegii. W 930 r. zdecydowali, że na wyspie powinien pojawić się jakiś rodzaj zbiorowego rządu, by rozładować spory, które narosły na Nowej Ziemi. Każdy z trzydziestu klanów wysłał więc reprezentanta, by stworzył wspólny parlament z innymi przedstawicielami klanów. Uznali, że charakterystyczne pęknięcie w ziemi, będzie ich miejscem spotkań i nazwali je Þingvellir - "Pola Parlamentu".
Przez wieki w Þingvellir zbierał się parlament, aż został przeniesiony do Reykjaviku w 1844 roku. W sercach Islandczyków zachował dużą wartość emocjonalną i sentymentalną dla Islandczyków. Tu właśnie naród postanowił ogłosić i świętować swoją niepodległość 17 czerwca 1944.

Gejzery są rzadkim zjawiskiem, rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Nazwa gejzer pochodzi od nazwy najbardziej znanego gejzeru na Islandii Geysir (po islandzku znaczy „tryskać, wybuchać”).



10 minut jazdy dzieli Geysir od usytuowanego w okrytej cieniem, prastarej dolinie wodospadu Gullfoss. Ten potężny wodospad opada dwoma strumieniami 32 metry. Kiedyś były plany przekształcenia wodospadu w elektrownie, ale zostały one zaniechane.

Krater Kerid  powstał około 6500 lat temu i jest całkowicie owalny. Na dole znajduje się jezioro. Skały otaczające krater są ogniście czerwone i pomarańczowe.

BLUE LAGOON  (BLĘKITNA LAGUNA)
Najbardziej znana i odwiedzana przez 90% turystów termalna spa w Islandii otwarta została w 1987 r. Laguna znajduje się w pobliżu elektrowni geotermalnej Svartsengi. Wydobywającą się z odwiertów parę wodną zaczęto wykorzystywać do ogrzewania wody i w niedługim czasie powstała sieć rurociągów, która wykorzystywana jest do dzisiaj. Nadmiar wody zaczęto gromadzić w naturalnych zagłębieniach między kopcami czarnej lawy, co utworzyło sztuczne jezioro. Islandczycy postanowili wykorzystać je do celów zdrowotnych i w ten oto sposób powstało uzdrowisko Blue Lagoon. Wrażenie niesamowite. Na dworze temperatura około zera stopni, a my kąpiemy się w lagunie pod gołym niebem i pijemy drinka wliczonego w cenę biletu.

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE
180-km droga do miasteczka Vik wiedzie wzdłuż południowego wybrzeża Islandii i jest... spektakularna.
Dzień trwa poniżej 4 godzin, co oznacza, że jak chce się coś zobaczyć, to trzeba jechać po ciemku i wracać po ciemku.

Wodospad Seljalandsfoss jest pierwszą z atrakcji, przy której zatrzymujemy się po 2 godzinach jazdy. Majestat wodospadu widoczny jest z okna samochodu. O 10 minut spacerkiem oddalony jest kryjący się za szczeliną skalną wodospad Gljúfrabúi.


Lodowiec Sólheimajökull jest właściwie językiem łatwo dostępnego lodowca Mýrdalsjökull, będącego celem dość drogich, aczkolwiek popularnych wycieczek pt.: "Wspinanie się na lodowiec".



Dyrhólaey - klify, latarnia morska i wspaniałe widoki fal uderzających o czarne, piaszczyste wybrzeże, nad którym górują zielone pola i dalekie łańcuchy górskie. Jest też miejscem wylęgu różnego rodzaju ptactwa, w tym niezliczonych gromad maskonurów (chociaż my nie widzieliśmy ani jednego).


Reynisfjara - najbardziej znana czarna plaża w Islandii, a ta część wybrzeża słynie z niezwykle niebezpiecznych fal i super widoków.

ZORZA POLARNE (AURORA  BOREALIS)
Powstanie zorzy polarnej bezpośrednio wiąże się z aktywnością słoneczną i tzw. „burzami słonecznymi”. W trakcie zachodzących wybuchów i rozbłysków, cząstki elementarne są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Zbliżając się do Ziemi, zderzają się z górną warstwą atmosfery. Uwalniająca się wtedy energia (co dzieje się 100 km nad powierzchnią Ziemi) widziana jest w postaci zorzy w barwach zielonej, żółtej, czerwonej czy białej, a kolor zależy od gazu: tlen świeci na czerwono i zielono, azot w kolorach purpury i bordo, lżejsze gazy, takie jak wodór i hel, przybierają odcienie niebieskiego i fioletowego.
Nam niestety, pomimo śledzenia dokładnie prognoz, nie udało się zobaczyć aurory, więc trzeba było zadowolić się fotką aurory zrobioną w obserwatorium.


Sylwester 2019/20 spędziliśmy w podróży wracając z 5-dniowego pobytu w Islandii, gdzie wróciliśmy po 14 latach. I, tak jak w naszej pamięci zakotwiczyło się, Reykjavik jest nadal kolorowy i oświetlony, gejzery ciągle buchają, dzień jest bardzo krótki, a Blue Lagoon ma wciąż bajkowy czar. Tym razem na wyprawę wybraliśmy się rodzinnie, więc było więcej powodów do śmiechu, nowe gry wieczorem i motywacja, by obejrzeć całą serię "The Witcher". Liczebność rąk do przygotowywania posiłków, a co się z tym wiąże i liczba chętnych do jedzenia, zwiększyła się... Czy Kasia i Jarek jeszcze kiedyś odważą się pojechać z nami, czas pokaże.




No comments: